Dom i mieszkanie z pomysłem

Niklowanie bezprądowe

Niklowanie bezprądowe - przebieg, zastosowanie, zalety i wady

Niklowanie bezprądowe należy do rodzajów technik autokatalitycznych stosowanych w procesie nanoszenia powłok.

To inaczej mówiąc bezprądowe powlekanie niklem. Powierzchnie dzięki tej metodzie stają się matowe lub o wysokim stopniu połysku - w zależności od potrzeby. 

Grubość powłoki wynosi od 25 do 100 mikrometrów. Następnie można dokonać jeszcze odpowiedniej obróbki mechanicznej celem nadania odpowiedniego kształtu.

 

Przygotowanie przedmiotu do niklowania bezprądowego

Zanim zostanie wykonane niklowanie bezprądowe na wybranej powierzchni konieczne jest odpowiednie jej przygotowanie. W pierwszej kolejności należy przeprowadzić obróbkę mechaniczną do uzyskania właściwej tekstury (np. frezowanie, szlifowanie, cięcie czy prasowanie). Po wykonaniu wstępnego przygotowania powierzchnię należy dokładnie umyć oraz odtłuścić odpowiednio dobranym preparatem.

Na koniec trzeba przeprowadzić trawienie, czyli poddać szykowaną powierzchnię działaniu kwasu lub innego odczynnika chemicznego. Ma to na celu jeszcze dokładniejsze usunięcie ewentualnych zabrudzeń (np. rdzy).

Tak przygotowany przedmiot powinien być pokryty chlorkiem cyny (II, SnCl2 oraz chlorkiem palladu(II) PdCl2. To działanie powoduje aktywację powierzchni. Dopiero wtedy można wykonać niklowanie bezprądowe.

Zastosowanie niklowania bezprądowego

Niklowanie bezprądowe polega na pokrywaniu danej powierzchni wykonanej z plastiku lub metalu powłoką niklowo-fosforową albo niklowo-borową. Proces odbywa się dzięki zredukowaniu jonów niklu (symbol: Ni) w procesie chemicznym. Do redukcji używany jest na przykład podfosforyn sodu (fosfinian sodu - o wzorze NaPH2O2). Uzyskana powłoka stopowa zawiera od 2 do 14 procent jonów fosforu (P). Ich poziom ma wpływ na właściwości mechaniczne oraz metalurgiczne uzyskanej powłoki. Mają wysoki stopień twardości, odporności na ścieranie, jak również są chronione przed wpływem warunków atmosferycznych oraz korozją.

Niklowanie bezprądowe można stosować na wielu różnorodnych przedmiotach. Należą do nich na przykład:

 • zawory bezpieczeństwa szybów naftowych,
 • wirniki,
 • wały,
 • obwody drukowane (w celu ochrony przed korozją mogą być dodatkowo powlekane złotem);
 • zużyte części maszyn;
 • elementy o wysokim stopniu szczegółowości budowy, gdzie brak jest możliwości powlekania innymi warstwami, takimi jak na przykład chrom.

Niklowanie bezprądowe - czy warto stosować?

Niklowanie bezprądowe jest dobrą alternatywą dla metod galwanicznych. Głównymi zaletami tej techniki są przede wszystkim:

 • brak konieczności korzystania ze źródła prądu oraz skomplikowanych maszyn;
 • możliwość pracy na powierzchniach o różnym kształcie, masie, grubości czy wielkości;
 • powłoka niklowa nanoszona tą metodą przywiera również do powierzchni nieprzewodzących prądu;
 • łatwość powlekanie części powierzchni, niekoniecznie całości;
 • umożliwia bardzo dobre mikrowygładzanie;
 • brak konieczności filtracji.

W zasadzie jedynym minusem jest to, że potrzebne do niklowania składniki dość szybko się zużywają i trzeba je często wymieniać lub uzupełniać.

Udostępnij
(0 Votes)

ZOBACZ TEŻ