Niklowanie bezprądowe należy do rodzajów technik autokatalitycznych stosowanych w procesie nanoszenia powłok.
To inaczej mówiąc bezprądowe powlekanie niklem. Powierzchnie dzięki tej metodzie stają się matowe lub o wysokim stopniu połysku - w zależności od potrzeby.
Grubość powłoki wynosi od 25 do 100 mikrometrów. Następnie można dokonać jeszcze odpowiedniej obróbki mechanicznej celem nadania odpowiedniego kształtu.
Zanim zostanie wykonane niklowanie bezprądowe na wybranej powierzchni konieczne jest odpowiednie jej przygotowanie. W pierwszej kolejności należy przeprowadzić obróbkę mechaniczną do uzyskania właściwej tekstury (np. frezowanie, szlifowanie, cięcie czy prasowanie). Po wykonaniu wstępnego przygotowania powierzchnię należy dokładnie umyć oraz odtłuścić odpowiednio dobranym preparatem.
Na koniec trzeba przeprowadzić trawienie, czyli poddać szykowaną powierzchnię działaniu kwasu lub innego odczynnika chemicznego. Ma to na celu jeszcze dokładniejsze usunięcie ewentualnych zabrudzeń (np. rdzy).
Tak przygotowany przedmiot powinien być pokryty chlorkiem cyny (II, SnCl2 oraz chlorkiem palladu(II) PdCl2. To działanie powoduje aktywację powierzchni. Dopiero wtedy można wykonać niklowanie bezprądowe.
Niklowanie bezprądowe polega na pokrywaniu danej powierzchni wykonanej z plastiku lub metalu powłoką niklowo-fosforową albo niklowo-borową. Proces odbywa się dzięki zredukowaniu jonów niklu (symbol: Ni) w procesie chemicznym. Do redukcji używany jest na przykład podfosforyn sodu (fosfinian sodu - o wzorze NaPH2O2). Uzyskana powłoka stopowa zawiera od 2 do 14 procent jonów fosforu (P). Ich poziom ma wpływ na właściwości mechaniczne oraz metalurgiczne uzyskanej powłoki. Mają wysoki stopień twardości, odporności na ścieranie, jak również są chronione przed wpływem warunków atmosferycznych oraz korozją.
Niklowanie bezprądowe można stosować na wielu różnorodnych przedmiotach. Należą do nich na przykład:
Niklowanie bezprądowe jest dobrą alternatywą dla metod galwanicznych. Głównymi zaletami tej techniki są przede wszystkim:
W zasadzie jedynym minusem jest to, że potrzebne do niklowania składniki dość szybko się zużywają i trzeba je często wymieniać lub uzupełniać.
Iglaki to doskonały wybór dla każdego ogrodu, zarówno dla tych, które wymagają minimalnej...
Budujesz dom, remontujesz mieszkanie, jesteś na etapie projektowania biura lub innego lokalu...
Cegła. Prosty wynalazek, niezauważany przez większość ludzi na co dzień. Tak oczywisty, że gdy na...
Projektując nowoczesne domy, mieszkania, biura, przestrzenie dla ludzi coraz częściej sięgamy po...
Naszej skórze codziennie musimy dostawać mikroelementów. Co zrobić, aby być długo młodym i nie...