Dom i mieszkanie z pomysłem

Cegła ręcznie formowana na ścianie w kuchni

Cegła ręcznie formowana - gdzie można kupić?

Projektując nowoczesne domy, mieszkania, biura, przestrzenie dla ludzi coraz częściej sięgamy po niezrównany materiał, jakim jest cegła ręcznie formowana. Skąd taki wybór?

Pewien znany wirtuoz fortepianu i akordeonu, kochający się w architekturze, Daniel Libeskind stwierdził, że ma ona z muzyką więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać. Związane z sobą wielką precyzją i niezrównaną techniką tworzenia, obie opierają się na rytmie. To on jest ich największą siłą. Rytm to coś znacznie więcej niż wyidealizowany design, opierający swój efekt na balansowaniu na pograniczu sztuki i jej wartościach dodanych. To niezbędna wnętrzom, umiejętnie pokierowana gra kontrastów, form geometrycznych, równomiernie rozłożonych w miejscu i czasie kompozycji, w których równie ważna jak struktura, kolor czy światło, jest odpowiadająca im forma percepcyjnej równowagi.

Takiego rytmu nam trzeba, takiego rytmu szukamy, wpływającego na odczuwanie miejsca synergią zmysłów. Taki właśnie rytm daje nam cegła.

Wyjątkowy obraz materiału pełnego paradoksów

Układów rytmicznych, które otwierają i zamykają przestrzeń, organizują ją oraz wzmacniają reakcję na jej wizualne napięcia, w cegle nie trzeba się doszukiwać. One po prostu istnieją, budując wyjątkowy obraz materiału pełnego paradoksów – surowego, a jednocześnie tak bardzo nam bliskiego, namacalnego i wartościowego w odbiorze.

Cegła od setek lat nadaje wyjątkowy urok przestrzeniom, budując pozornie napiętą, a w rzeczywistości umiejętnie zrównoważoną atmosferę we wnętrzach. Zdobiąca jedną, dwie lub więcej płaszczyzn, jest niezwykle rozpoznawalna, doskonale rozumiana, przyjemnie odczuwana. I zawsze, ale to zawsze zapamiętywana – jako spójny element kompozycji trójwymiarowych, budujących obraz wnętrza, jak również niezależny detal, wychodzący o krok przed pozostałe formy architektonicznego przekazu.

Cegła ręcznie formowana – wieloznaczna i ponadczasowa

Cegła na ścianie, kreowana kolorem i padającym na nią światłem, zdaje się odurzać, zakotwiczać w wyobraźni obserwatora. W miejscach, które co wywrze na nas głębokie wrażenie – zwykle są to wyraziste formy, doskonale poddające się grze światła i cienia. W tym właśnie drzemie jej wielka siła, w umiejętności wyłaniania się ze wspomnień. Zapamiętywana jest nie tylko dzięki zdolności budowania harmonijnej ekspresji wizualnej ze światłem, ale również z uwagi na niepowtarzalną formę.

Ani surowość betonu, transparencja szkła, ani też niejednoznaczność stali nie są w stanie bardziej zaangażować się i zaistnieć w mądrej kreacji przestrzeni do życia i podziwiania, jak cegła.Właśnie dlatego, że jest tak wieloznaczna, a jednocześnie ponadczasowa, cegła na nowo znajduje swoje miejsce w aranżacji wnętrz i brył budynków.Choć można by chyba pokusić się o stwierdzenie, że tak naprawdę nigdy go nie opuściła.

Tradycyjne techniki produkcyjne w Cegielni Trojanowscy

Cegła ręcznie formowana, powstająca w Cegielni Trojanowscy dokładnie tak, jak przed laty, według zasad tradycyjnych technik produkcyjnych, jest tworzywem spektakularnym, jednocześnie nastrojowym i nieco finezyjnym.

Każda powstały od 1976 roku cegła, każda kształtka czy płytka różni się od poprzedniej zarówno rysem wizualnym, strukturą powierzchni, odcieniem, jak i ostatecznie nadaną formą. Można powiedzieć, że inaczej niż jakikolwiek materiał, ręcznie wytwarzana cegła posiada duszę. Wykorzystując manualnie formowane płytki wewnątrz pomieszczeń, jak i w formie pełnej charakteru elewacji, możliwe jest stworzenie niepowtarzalnego obrazu architektury. W nim nie tylko forma przekazu, ale i sam przekaz odgrywa wielką rolę. Sięgając po cegłę, akceptując w pełni jej niedoskonałości, różnorodność i strukturę kontrastów, tworzymy zupełnie nowy porządek przestrzeni.

Niepowtarzalność faktur, głębia kolorów, a także przyjemność dotyku i aranżacyjny rytm, powstający na ścianie sprawiają, że cegła inspiruje. A ponadto, niezmiennie od lat, zapewnia kolejnym odbiorcom policentryczność zmysłowych wrażeń.

Od historii do współczesności cegła zyskała na wartości

Obecna od zawsze w gotyckich katedrach, śródmiejskich domach wiktoriańskich, wiejskich zabudowaniach północnej Anglii. Zawarta w międzynarodowej architekturze, minimalistycznych projektach biurowców, instytucji kultury i sztuki. Teraz odnajduje swoje miejsce również w przestrzeniach znacznie nam bliższych. Z zewnętrznych elewacji cegła wkrada się do wnętrz, okrywając ściany salonów, kuchni, sypialni, a nawet łazienek. Wydobywa z nich ukryte walory, formując nową głębię relacji kolorystyki, kształtu i struktury, dzięki misternemu rysunkowi spoin i przyjemnej powtarzalności. Wielobarwna, od ciepłej pomarańczy, przez rudość po wiśnię, ceglana płytka jest tak bardzo uniwersalna, a jednocześnie szlachetna i wysublimowana.

Cegielnia Trojanowscy – tutaj design oznacza piękno

Ręcznie formowana cegła z gliny lessowej, wypalana w piecu , trafniej niż jakikolwiek inny materiał wpisuje się w potrzeby nowoczesnych użytkowników. Na pozór tylko surowa, służy przełamywaniu architektonicznych konwenansów oraz obcowania z przestrzenią. Zmusza nas tym samym do porzucenia trendów ultranowoczesnego wzornictwa, na rzecz w pełni uzasadnionego zamiłowania do wyczuwalnego wszystkimi zmysłami, chropowatego piękna.

 

Udostępnij
(0 Votes)

ZOBACZ TEŻ