Ogrodowe inspiracje dla każdego ogrodnika

Jak pielęgnować trawnik na wiosnę?

Jak pielęgnować trawnik na wiosnę?

Chciał nie chciał, wielkimi krokami zbliża się do nas wymarzona wiosna. Królowa ogrodów jak można by rzec.. Idealna pora dla wszystkich warszawiaków na zakładanie trawnika.

Oto kilka sprawdzonych sposobów na piękny kobierzec z traw. Oto kilka sprawdzonych uwag dla początkujących ogrodników...

Podłożę pod trawnik mus spełniać odpowiednie warunki, do których należą: odpowiednia wilgotność, spadek ( około 1% do 3 % ), oczyszczenie z chwastów i kamienia oraz spulchnienie i utwardzenie, co jest gwarancją wolniejszego wysychania trawy. 

Po spełnieniu tych jakże podstawowych warunków możemy zastanowić się nad zakupem nasion i wybraniem odpowiedniego terminu na jakże upragniony zasiew. Jeśli chodzi o rodzaje nasion to wybór uzależniony jest od warunków panujących w ogrodzie, w szczególności rodzaju gleby, nasłonecznienia oraz sposobu użytkowania dywanu traw. Nasiona kupuje się w postaci mieszanek ze względu na obsianie terenu trawami o wielu pożądanych cechach. Jeden gatunek nie ma ich nigdy wystarczająco.

Kiedy się sieje trawnik?

Najlepszy termin to przełom kwietnia i maja, kiedy temperatura jest umiarkowana, a opady stabilne. Techniki wysiewu to następny obiekt naszych rozważań. Najlepszą metodą jest wysiew mechaniczny za pomocą siewnika, w który warto się zaopatrzyć. Dla ambitnych ogrodników prezentuje metodę ręcznego wysiewu, tzw. metodę krzyżową, która nie jest niczym innym jak rozsiewaniem trawy najpierw wzdłuż terenu, a potem w poprzek. Gdy nasiona znajdują się już na podłożu, zabezpieczamy teren warstwą ziemi i wałujemy oraz pierwszy raz możemy go podlać wodą. 

Nasiona kiełkują po 10-16 dniach lecz na ładny i godny podziwu trawnik trzeba poczekać niejednokrotnie kilka miesięcy. O czym trzeba pamiętać w tym czasie. Na pewno nie przesadzajmy z wodą, ale tez nie unikajmy jej w szczególnie upalne tygodnie. W słoneczne dni powinniśmy nawadniać trawnik raz dziennie. Nie wolno zapominać też o stałym nawożeniu nawozami wieloskładnikowymi.

Jak wygląda prawidłowe koszenie po raz pierwszy? Jest to oczywiście zabieg upiększający, w którym trawę przycina się o około 1,5 cm w momencie, gdy osiągnie wysokość 10 cm. Dopiero za 4 razem można skosić trawę na wysokość 5 cm. W okresie od kwietnia do października trawę powinno kosić się co 7 do 10 dni.

Pielęgnacja trawnika

„Dorosły trawnik” również wymaga starannej pielęgnacji. Najczęściej prowadzi się wtedy skuteczną walkę z chwastami. Jak to robić? Teren powinien być oczyszczony za pomocą herbicydów, które stosuje się co 7 do 10 dni. W ten sposób likwidowane są chwasty konkurencyjne dla młodych siewek trawy. Nie zapominajmy o regularności oraz umiarze. Zachowując wyżej wymienione wskazówki na pewno zadbamy o nasz super trawnik w Warszawie.

P.S. Mam nadzieję, że powyższy tekst znajdzie się w wynikach wyszukiwania frazy zakładanie trawników Warszawa wyszukiwarki Google.

Udostępnij
(0 Votes)

ZOBACZ TEŻ