Ogrodowe inspiracje dla każdego ogrodnika

Ogród w stylu rustykalnym – jakie elementy powinny znaleźć się w takim ogrodzie?

Ogród w stylu rustykalnym – jakie elementy powinny znaleźć się w takim ogrodzie?

Ogród rustykalny to jeden z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych stylów aranżacji ogrodów.

To styl, który z pewnością przypadnie do gustu osobom ceniącym naturalność, prostotę i przytulność. W artykule tym przedstawimy elementy, jakie powinny znaleźć się w ogrodzie w stylu rustykalnym.

Ogród rustykalny — prostota i naturalność

Ogród rustykalny to styl, który charakteryzuje się przede wszystkim prostotą i naturalnością. To miejsce, w którym harmonijnie łączą się elementy natury z elementami, które wprowadzamy my sami. Ogród rustykalny to wspaniałe miejsce do wypoczynku i relaksu. Można zaczerpnąć sił i odpocząć od zgiełku miasta.

Rośliny — aranżacje ogrodów

Ogród rustykalny to przede wszystkim ogród pełen roślin. Rośliny są nieodłącznym elementem tego stylu, który wprowadza naturalność i przytulność. W ogrodzie rustykalnym powinny znaleźć się kwiaty, krzewy, drzewa i zioła. Rośliny powinny być ułożone w sposób naturalny, tak aby tworzyły harmonijne kompozycje. W ogrodzie rustykalnym dobrze sprawdzą się m.in. lawenda, bluszcz, hortensje, róża i jaśmin.

Dekoracje ogrodowe — cegiełki i kamienie

W ogrodzie rustykalnym nie może zabraknąć elementów dekoracyjnych, które podkreślą charakter tego stylu. Jednym z takich elementów są cegiełki i kamienie, które można wykorzystać do budowy alejek, ścieżek lub do stworzenia małych murków. Ważne jest, aby używać naturalnych materiałów, takich jak kamienie łupane czy cegły klinkierowe, które będą idealnie pasować do ogrodu w stylu rustykalnym.

Meble ogrodowe — prostota i funkcjonalność

Meble ogrodowe to kolejny ważny element ogrodu rustykalnego. Meble powinny być proste i funkcjonalne, a zarazem estetyczne i harmonijnie wpasowujące się w otoczenie. W ogrodzie rustykalnym dobrze sprawdzą się drewniane ławy, stoły i krzesła. Można również postawić wiklinowe fotele lub leżaki, które będą idealne do wypoczynku i relaksu.

Oświetlenie — romantyczna atmosfera

Oświetlenie to element, który w ogrodzie rustykalnym pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale również dekoracyjną. Źródła światła powinny być dobrze rozplanowane i tak dobrane, aby wprowadzały romantyczną atmosferę. W ogrodzie rustykalnym świetnie sprawdzą się lampy o ciepłym świetle, lampiony, a także płonące świece. Oświetlenie powinno być subtelne i nie dominować w ogrodzie, ale delikatnie podkreślać jego urok.

Woda — harmonijny element

Woda to element, który wprowadza harmonię i spokój w ogrodzie rustykalnym. Fontanna, staw czy oczko wodne to elementy, które warto w nim umieścić. Woda powinna być dobrze zintegrowana z otoczeniem, aby tworzyła spójną całość. Oczko wodne można otoczyć kamieniami lub kwiatami, co nada mu dodatkowego uroku.

Ogród warzywny — tradycja i smak

Ogród rustykalny to także miejsce, w którym warto postawić na uprawę warzyw. Ogród warzywny to element, który nawiązuje do tradycji, a z drugiej daje nam możliwość cieszenia się smakiem świeżych, ekologicznych warzyw. Warzywa można posadzić w donicach lub w gruncie, tak aby tworzyły piękne kompozycje z kwiatami.

Podsumowanie

Ogród rustykalny to styl, który łączy w sobie naturalność, prostotę i przytulność. W takim ogrodzie powinny znaleźć się rośliny, ale także elementy dekoracyjne, meble ogrodowe, oświetlenie oraz woda. Ogród rustykalny to miejsce, w którym można odpocząć i zaczerpnąć sił, ciesząc się urokiem natury i prostotą. Jeśli chcemy stworzyć taki ogród, warto postawić na naturalne materiały i harmonijną kompozycję elementów.

Oto 20 przykładów roślin, które idealnie nadają się do ogrodu w stylu rustykalnym:

 1. Lawenda (Lavandula angustifolia) - roślina o niezwykłym aromacie, która pięknie kwitnie od czerwca do sierpnia. Lawenda uwielbia słoneczne i suche stanowiska.

 2. Bluszcz (Hedera helix) - roślina pnąca, która doskonale ozdabia mury, ogrodzenia i pergole. Bluszcz jest bardzo wytrzymały i łatwy w uprawie.

 3. Hortensja (Hydrangea macrophylla) - roślina, która pięknie kwitnie od lipca do września. Hortensja lubi wilgotne i zacienione stanowiska.

 4. Róża (Rosa) - jedna z najpiękniejszych roślin w ogrodzie. Róże są dostępne w wielu odmianach i kolorach, więc łatwo dopasować je do ogrodu rustykalnego.

 5. Jaśmin (Jasminum officinale) - roślina o pięknych, białych kwiatach i niezwykłym aromacie. Jaśmin lubi słoneczne i ciepłe stanowiska.

 6. Chryzantema (Chrysanthemum) - roślina, która pięknie kwitnie jesienią. Chryzantemy są dostępne w wielu odmianach i kolorach.

 7. Wrzos (Calluna vulgaris) - roślina, która kwitnie jesienią i zimą. Wrzosy lubią stanowiska słoneczne i suche.

 8. Szczawik (Dianthus) - roślina o pięknych kwiatach, która kwitnie od maja do września. Szczawiki lubią stanowiska słoneczne i suche.

 9. Rozchodnik (Sedum) - roślina o niezwykłych kwiatach i liściach. Rozchodniki są bardzo łatwe w uprawie i lubią słoneczne i suche stanowiska.

 10. Pokrzywa (Urtica) - roślina, która jest doskonałym nawozem dla innych roślin. Pokrzywa jest łatwa w uprawie i lubi wilgotne stanowiska.

 11. Jemioła (Viscum album) - roślina, która pięknie ozdabia drzewa. Jemioła lubi stanowiska cieniste i wilgotne.

 12. Żywopłot (Buxus sempervirens) - roślina, która doskonale nadaje się na żywopłoty i kształtowane formy. Żywopłot lubi słoneczne i półcieniste stanowiska.

 13. Cynamonowiec (Cinnamomum) - roślina, która pięknie pachnie i ma piękne liście. Cynamonowiec lubi stanowiska ciepłe i wilgotne.

 14. Koniczyna (Trifolium) - roślina o pięknych kwiatach, która jest doskonałą rośliną miododajną. Koniczyna lubi słoneczne i suche stanowiska.

 1. Jastrzębiec (Hosta) - roślina o pięknych, dużych liściach, która pięknie ozdabia miejsca zacienione. Jastrzębiec lubi wilgotne i cieniste stanowiska.

 2. Daglezja (Metasequoia glyptostroboides) - drzewo o pięknych igłach i liściach, które doskonale nadaje się do dużych ogrodów rustykalnych. Daglezja lubi słoneczne i wilgotne stanowiska.

 3. Wiśnia (Prunus) - drzewo owocowe, które pięknie kwitnie wiosną. Wiśnie lubią słoneczne i suche stanowiska.

 4. Jabłoń (Malus) - drzewo owocowe, które pięknie kwitnie wiosną i daje pyszne owoce jesienią. Jabłonie lubią słoneczne i suche stanowiska.

 5. Jabłoń ozdobna (Malus floribunda) - drzewo, które pięknie kwitnie wiosną i ma piękne owoce. Jabłoń ozdobna lubi słoneczne i suche stanowiska.

 6. Kwiaty dzikie (m.in. stokrotki, rumianki, dzwonek) - kwiaty dzikie to piękny element ogrodu rustykalnego. Można je posadzić wzdłuż alejek, na skarpach czy wśród trawy, aby dodać ogrodowi naturalności i dzikości.

Udostępnij
(0 Votes)

ZOBACZ TEŻ